A Home Assistant egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver az otthoni automatizáláshoz, amelyet az intelligens otthoni eszközök központi vezérlőrendszereként terveztek. 2013 óta folyamatosan fejlesztik lelkes GitHub programozók. Számos felületen elérhető: OS, Container, Core, Supervised. Ezen az oldalon elérhető a telepítési útmutató több rendszerhez. Android és iOS alkalmazások is elérhetőek a könnyű kezeléshez. De akár hangutasítással is vezérelhető Google Assistant vagy az Amazon Alexa segítségével.
Az mindenképpen érdemes tudni, hogy a különböző kiadásokhoz más-más funkciók összetevők érhetőek el. Ebben a bejegyzésben a Container telepítését írom le. Én így használom Raspberry Pi alatt.
Telepítéséhez csak néhány egyszerű lépésre van szükség
Változatok
Raspberry Pi alatt három módszerrel lehet használni. OS, Core vagy Container. Az OS használatával lehet teljes mértékben kihasználni az össze funkciót. Én azért nem így használom, mivel Raspbiant futtatok a Pi-n. Maradnak az egyéb telepítési eljárások, Core, vagy Container. A Container az egyszerűbb hiszen Docker alá kell telepíteni.
Docker telepítése, ha még nincs fent
Minden telepítés előtt érdemes a rendszert frissíteni. Főleg, ha ezt nem teszed meg rendszeresen:
sudo apt update && sudo apt upgrade
Docker telepítő fájl futtatása:
curl -sSL https://get.docker.com | sh
Alapértelmezetten nem lehet tárolókat futtatni felhasználóknak, csak a root jogokkal rendelkezőknek. Ezért érdemes a Pi-n bejelentkező felhasználót hozzáadni a docker csoporthoz. Ezzel a paranccsal:
sudo usermod -aG docker 'felhasználó'
Docker compose telepítéséhez szükséges a python3 és a pip3. Telepítése:
sudo apt install libffi-dev libssl-dev sudo install python3-dev sudo apt install -y python3 python3-pip
Ha ez megvan akkor nincs más hátra mint a Docker compose telepítése:
sudo pip3 install docker-compose
Most már csak engedélyezni kell
sudo systemctl enable docker
És az ellenőrzése, hogy minden rendben van:
sudo systemctl status docker
A Docker telepítése után jöhet a Home Assistant telepítése.
Home Assistant telepítése
Én a pi felhasználó könyvtárába tettem a Home Assistant könyvtárat.
mkdir homeassistant cd homeassistant
Telepítéshez a következő parancsot kell beírni:
docker run -d --name homeassistant --privileged --restart=unless-stopped -v /home/pi/homeassistant:/config --network=host ghcr.io/home-assistant/raspberrypi3-homeassistant:stable
Kézi újraindítás a Docker tárolóban:
docker restart homeassistant
Ezzel a Home Assistant használatra kész. Nálam a Pi-n fút, így annak az IP címén érem el.
Első indítás
Az első indítás kicsit hosszú, de a használata előtt meg kell adni a felhasználót és egy jelszót.
Elérése a Pi IP címe és a Home Assistant port száma:
http://192.168.1.64:8123
Ezzel kész is és használatba lehet venni, persze hozzá kell adni az otthoni eszközöket. De ez a bejegyzés nem elég arra, hogy a rengeteg lehetőséget bemutassa amit lehet használni a Home Assistant alatt.
Én ezeket használom jelenleg:
- ESPHome ESPHome oldala ESP mikrokontrollerek vezérléséhez
- Garbage Collection GitHub oldal egyedi szelektív szemetes naptár bejegyzések létrehozása
- HACS GitHub oldal rengeteg közösségi alkalmazás
- Glances glances oldala web felülettel rendelkező monitorozó alkalmazás
- LocalTuya integration Tuya eszközök illesztése
- Samsung Smart TV okos TV vezérlése
- Kodi integráció, Kodi TV oldala
- Scheduler integration GitHub oldal időzítések kezeléséhez
Az általam használt kiegészítők csak egy töredéke a rendelkezésre álló lehetőségek közül. Ime egy kis kedvcsináló a világításokhoz.
Home Assistant kategória további bejegyzései:
- ESPHome telepítése Debian-raOlvasási idő: 6 perc Az ESP8266 és ESP32-es kontrollereknek rengeteg programozás megoldása létezik. A legismertebb az Arduino IDE használatával c-ben programozni, így egyedi megvalósításokat…
- Glances telepítése Raspberry Pi-reOlvasási idő: 2 perc A Glances segítségével egy helyen tudod a lehető legtöbb információt kinyerni, ellenőrizni a számítógépről. És mindezt nem csak lokálisan, hanem…
- Home Assistant telepítése Raspberry Pi-reOlvasási idő: 2 perc A Home Assistant egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver az otthoni automatizáláshoz, amelyet az intelligens otthoni eszközök központi vezérlőrendszereként terveztek….
- PlatformIO telepítése VSC-re Debian-onOlvasási idő: 2 perc Ebben a rövid bejegyzésben a PlatformIO telepítését mutatom meg Visual Studio Code alá. Néhány érdekesség a PlatformIO-ról, aminek a háterében…
- Atom telepítése Debian-raOlvasási idő: 3 perc Az ATOM nem más mint egy hekkelhető szövegszerkesztő. Hivatalosan egy nyílforrású szöveg és forráskód szerkesztő. Amit a GitHub finanszíroz és…
- Visual Studio Code telepítése Debian-raOlvasási idő: 3 perc Ez az IDE egy Microsoft által fejlesztett MIT licenc alatt kiadott termék. Windows, Mac és Linux platformra. A VSC az…
- Apache netBeans telepítése, Debian 10 (Buster)-reOlvasási idő: 2 perc Egy jó ideig nem kellet használnom a netBeans-t. Így csak a napokban vettem észre, hogy mi történt vele. Jelenleg elérhető…
- Debian 8 upgrade to 9 leírásOlvasási idő: 3 perc Mindenféleképpen ajánlott a váltás, főleg deszktop környezetben, hiszen számos biztonsági csomag érkezett menet közben a jessie-hez is. Annak aki folyamatosan…
linuxStyler hozzászólásai