Olvasási idő: 2 perc

A Raspberry-re olyan FTP szervert kerestem, ami egyszerű, nem kell állítgatni, paraméterezni. Csak telepítem és egyből használható. Hát a ProFTPD pont ilyen. És szerencsére a magyar ékezeteket is megfelelően kezeli. Ez igencsak fontos, és van jó pár FTP szerver a Raspbian-ban ami nem tudja az UTF-8 kódolást. De szerencsére a ProFTPD ezzel is megbirkózik.

A legegyszerűbb telepítési módszert használom, SSH-val, távoli eléréssel.

Telepítési környezet egy Raspberry Pi 3 B modell, amin Raspbian fut. WiFi csatlakozással. Az uname -a paranccsal minden infó megkapható a rendszerről.

uname -a
Linux crystalPi 4.19.97-v7+ #1294 SMP Thu Jan 30 13:15:58 GMT 2020 armv7l GNU/Linux

Érdemes először a rendszert naprakész állapotba hozni, amit az update és upgrade parancsokkal lehet,

sudo apt udate
sudo apt upgrade

Telepítés apt-vel

APT használatával pillantok alatt fel lehet telepíteni a ProFTPD-t. A parancs kiadása után megjelenik az információ, hogy még néhány plusz csomagot is kell telepíteni. És a képen látható, hogy kb. 9 megát fog felhasználni.

Telepítéshez szükséges parancs:

sudo apt install proftpd-basic

Állapot ellenőrzése

Telepítés után érdemes megnézni, hogy valóban minden a megfelelő módon működik-e. A lenti parancs beírására a képen látható kimentet kaptam. Látható, hogy a memória használat elég csekély. A azért volt így, mert nem csatlakozott semmi a PI-re FTP-n. Folyamatos használat során volt, hogy 170MB-ot is használt.

sudo /etc/init.d/proftpd status

Csatlakozás Filezilla-val

Most már lehet csatlakozni a Pi-re FTP-vel. Bármilyen FTP kliens megfelel erre, én a Filezilla-t használom. Nem kell más csak beállítani a csatlakozáshoz szükséges paramétereket. Majd csatlakozni.

Csatlakozás beállítása.

Ahhoz, hogy az ékezetes betűkkel se legyen semmi probléma, még hátravan egy kis beállítás.A karakterkészlet fülön kell az UTF-8 kényszerítését beállítani. Ha ez megvan akkor mehetnek az ékezetes fájlok a szerverre.

UTF-8 beállítása a magyar ékezetes fájlokhoz.

Már kész is az FTP szerver

Most már a Raspberry Pi-t FTP szerverként is lehet használni. Nincs semmi akadálya nagy mennyiségű adat átvitelének. Ez fölég akkor jön jól, ha a rendszer úgy van kiépítve, mit nálam. A Raspberry-t csak távolról érem el.

És a végére egy kis extra, kapcsolódás MC-vel az FTP szerverre.

Raspbian kategória további bejegyzései:

  • Glances telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Glances segítségével egy helyen tudod a lehető legtöbb információt kinyerni, ellenőrizni a számítógépről. És mindezt nem csak lokálisan, hanem…
  • Home Assistant telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Home Assistant egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver az otthoni automatizáláshoz, amelyet az intelligens otthoni eszközök központi vezérlőrendszereként terveztek….
  • Konyha LED szalag vezérlés — ESPEasy, loLin
    Olvasási idő: 6 perc Végre ismét egy megvalósított projektet tudok ide közzétenni, nemcsak próba panelen van összerakva, hanem be is van építve. Méghozzá egy…
  • miniDLNA telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 3 perc A miniDLNA egy média szerver, amivel videót, MP3-at lehet stream-elni hálózaton, sőt még képeket is meg lehet osztani. Amikor elkezdtem…
  • ProFTPD telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Raspberry-re olyan FTP szervert kerestem, ami egyszerű, nem kell állítgatni, paraméterezni. Csak telepítem és egyből használható. Hát a ProFTPD…
  • Alap szoftverek Raspberry Pi-n
    Olvasási idő: 5 perc A Buster a legnagyobb SD kártyára tehető verziója alapból jól fel van készítve. Szinte minden csomag benne van ami egy…
  • Raspbian Buster telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 8 perc A lehető legegyszerűbben lehet telepíteni a Buster-t. Így ezt már tényleg bárki meg tudja csinálni, nem kel semmitől tartani. Így…
  • Végre December, Domoticz karácsonyi világítás vezérlés
    Olvasási idő: 5 perc Végre olyan bejegyzést osztok meg ami ilyenkor napi használatba kerül. Ez nem más mint a ház elő teraszán levő LED…