Egy jó ideig nem kellet használnom a netBeans-t. Így csak a napokban vettem észre, hogy mi történt vele. Jelenleg elérhető verzió a netBeans 11.2-es. De nem ez az érdekes, hanem valami más történt, átkerült az Apache szárnyai alá. Ami remélhetőleg életben tartja a projektet és talán jót is tesz neki. Rengeteg oldalon olvashatóak különböző elméletek, hogy miért is került más fejlesztők kezei közé a projekt. De én nem ezzel foglalkozok most. Ebben az írásban néhány egyszerű lépésben megmutatom, hogyan lehet telepíteni Debian-ra a netBeans ezen verzióját.
De mi is a netBeans
Röviden egy IDE. Egy kicsit másképp fogalmazva egy nyílforrás kódú fejlesztő környezet. Ami rengeteg programozási nyelvet támogat. Folyamatosan karbantartott pluginokat használ. És nem utolsó sorban számtalan eszközzel támogatja a programozókat, fejlesztőket. Néhány alapból támogatott nyelv: PHP, C++, JAVA, HTML.
Java ellenőrzése
Első lépésként a JAVA-t kell ellenőrizni, a netBeans-nek kell legalább a JAVA JDK 11. Ha ennél a verziónál kisebb van a rendszeren akkor azt frissíteni kell. Először is ellenőrzés képen érdemes a következő parancsot beírni egy terminálba:
java -version
openjdk version "11.0.5" 2019-10-15
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.5+10-post-Debian-1deb10u1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.5+10-post-Debian-1deb10u1, mixed mode, sharing)
Ha a JAVA telepítése rendben van akkor jöhet is a telepítés. Viszont ha több JAVA verzió van a rendszerre telepítve, akkor érdemes beállítani a megfelelőt. Ehhez a lenti parancsra lesz szükség ami megmondja a telepített JAVA elérését.
update-alternatives --config java
There is only one alternative in link group java (providing /usr/bin/java): /usr/lib/jvm/java-11-openjdk-amd64/bin/java
Nothing to configure.
Már nincs is más hátra mint root joggal, vagy a sudo parancs használatával a kedvenc szövegszerkesztőben szerkeszteni a lenti fájlt. Ez csak annyit jelent, hogy be kell másolni a fájlba a JAVA elérési útját.
/etc/environment
JAVA_HOME="/usr/lib/jvm/java-11-openjdk-amd64"
Ha ez mind megvan akkor jöhet a lényeg a telepítés pár egyszerű paranccsal.
Telepítés
A telepítéshez nem kell semmi más mint 2 egyszerű parancs. Persze akinek már telepítve van a snap alkalmazás annak csak egy sort kell beírnia egy terminálba. Telepítsük fel a lenti két programot.
sudo apt install snap snapd-xdg-open
Majd a lényeg telepítsük fel a netBeans-t, ezzel az egyszerű paranccsal.
sudo snap install netbeans --classic
Most pedig a próba indítsuk a programot terminálból, ha már úgyis azt használtuk a telepítéshez.
netbeans
És itt is a vége
Kész is van egy használható fejlesztő eszköz. Nincs más hátra mint használni. Én csak pár dologra használom, főleg PHP, de még C++-t is csak ezzel szoktam fejleszteni. Viszont már pár kis alkalmazást is fejlesztetem ezzel a rendszerrel Androidra.
Remélem lesz rá időm és a használatáról is írok pár bejegyzést.
IDE kategória további bejegyzései:
- ESPHome telepítése Debian-raOlvasási idő: 6 perc Az ESP8266 és ESP32-es kontrollereknek rengeteg programozás megoldása létezik. A legismertebb az Arduino IDE használatával c-ben programozni, így egyedi megvalósításokat…
- PlatformIO telepítése VSC-re Debian-onOlvasási idő: 2 perc Ebben a rövid bejegyzésben a PlatformIO telepítését mutatom meg Visual Studio Code alá. Néhány érdekesség a PlatformIO-ról, aminek a háterében…
- Atom telepítése Debian-raOlvasási idő: 3 perc Az ATOM nem más mint egy hekkelhető szövegszerkesztő. Hivatalosan egy nyílforrású szöveg és forráskód szerkesztő. Amit a GitHub finanszíroz és…
- Visual Studio Code telepítése Debian-raOlvasási idő: 3 perc Ez az IDE egy Microsoft által fejlesztett MIT licenc alatt kiadott termék. Windows, Mac és Linux platformra. A VSC az…
- Apache netBeans telepítése, Debian 10 (Buster)-reOlvasási idő: 2 perc Egy jó ideig nem kellet használnom a netBeans-t. Így csak a napokban vettem észre, hogy mi történt vele. Jelenleg elérhető…
- Debian 8 upgrade to 9 leírásOlvasási idő: 3 perc Mindenféleképpen ajánlott a váltás, főleg deszktop környezetben, hiszen számos biztonsági csomag érkezett menet közben a jessie-hez is. Annak aki folyamatosan…
- Debian 9 “stretch”Olvasási idő: < 1 perc Eljött a kilencedik kiadás, ami a “Stretch” nevet kapta. Ami egy lila polip a Toy Story nevű gyerek animációs filmben….
- Debian 8 azaz “jessie”Olvasási idő: < 1 perc Debian 8, azaz Jessie Debian 8, azaz Jessie, amit már 2015 áprilisa óta folyamatosan használok. Rendszerint a stable kiadást választom,…
linuxStyler hozzászólásai