Olvasási idő: 5 perc

Telepítés APT-vel terminálból

Terminálból hamarabb lehet telepíteni egy programot, ha tudjuk a pontos nevét. Mivel itt célzottan megadható a név, ha van olyan csomag akkor az egyből települ is. Én ezt a megoldást használom a legtöbbször, annyi különbséggel, hogy a gépre SSH-val csatlakozom. Így eleve nincs grafikus felület, csak a terminál karakteres felülete. Itt jön jól még az MC használata.

A Synaptic telepítéséhez ez a parancs kell:

sudo apt install synaptic

Enter nyomása után megkapunk minden fontos információt, és a végén van egy kérdés, így még vissza lehet lépni a telepítéstől. Ha az N betű lesz megnyomva. I betűre megkezdődik a telepítés.

Synaptic telepítése terminálból.

MC telepítése terminálból:

sudo apt install mc
MC telepítése terminálból.

Filezilla telepítése terminálból:

sudo apt install filezilla
ilezilla telepítése terminálból.

És végül itt is alkalmazható egyszerre több program telepítése. És ez is egyszerűbb mint grafikus felületen. Több csomag telepítéséhez csak egymás után elválasztva kell megadni a neveket:

sudo apt install mc filezilla
Több csomag telepítése terminálból.

Programok eltávolítása

Ez sem egy bonyolult feladat csak használni kell a apt remove parancsot, a csomag nevét terméseztessen pontosan tudni kell.

SSH-val feljelentkezve a Raspberry Pi-re iperf csomag eltávolítása.

Iperf eltávolítása terminál használatával.

Végszó

Mindkét megoldással könnyen lehet csomagokat, programokat telepíteni egy rendszerre. A terminálos megoldás akkor jó, ha pontosan tudom a program nevét.

Viszont, ha célzott keresés szükséges, akkor Synaptic. Hiszen könnyebb úgy megtalálni egy programot, ha a kulcsszavakkal végzem a keresést. Viszont ilyenkor egy másik probléma jelentkezik. Például: mp3 player keresésre eredményül 113 találat jön ki. Ez pedig egy kicsit zavaró lehet, mivel nem minden találta egy lejátszó program. Rengeteg csak függvény könyvtár. Ilyen esetekben végig kell nézni a kapott listát és a tényleges lejátszok közül kipróbálni a szintpatikusnak tűnő alkalmazást.

Raspbian kategória további bejegyzései:

  • Glances telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Glances segítségével egy helyen tudod a lehető legtöbb információt kinyerni, ellenőrizni a számítógépről. És mindezt nem csak lokálisan, hanem…
  • Home Assistant telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Home Assistant egy ingyenes és nyílt forráskódú szoftver az otthoni automatizáláshoz, amelyet az intelligens otthoni eszközök központi vezérlőrendszereként terveztek….
  • Konyha LED szalag vezérlés — ESPEasy, loLin
    Olvasási idő: 6 perc Gyors tesztelés A mozgás érzékelő a mennyezetbe lett szerelve egy olyan pontra ahol megfelelően kapcsol minden irányból. A beállítása 2…
  • miniDLNA telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 3 perc A miniDLNA egy média szerver, amivel videót, MP3-at lehet stream-elni hálózaton, sőt még képeket is meg lehet osztani. Amikor elkezdtem…
  • ProFTPD telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 2 perc A Raspberry-re olyan FTP szervert kerestem, ami egyszerű, nem kell állítgatni, paraméterezni. Csak telepítem és egyből használható. Hát a ProFTPD…
  • Alap szoftverek Raspberry Pi-n
    Olvasási idő: 5 perc Telepítés APT-vel terminálból Terminálból hamarabb lehet telepíteni egy programot, ha tudjuk a pontos nevét. Mivel itt célzottan megadható a név,…
  • Raspbian Buster telepítése Raspberry Pi-re
    Olvasási idő: 8 perc Raspbian Buster SD kártyára írása Az imager használatával ez egy nagyon egyszerű folyamat. A megjelenő ablakban a CHOOSE OS ikonra…
  • Végre December, Domoticz karácsonyi világítás vezérlés
    Olvasási idő: 5 perc Akkor jöjjön a lényeg amiért ez a cikket elkezdtem írni. Ennek előfeltétele a Domoticz ismerete. Itt egy régebbi bejegyzés, a…